Ekonomi

Su ararken buldular: Tekirdağ doğalgaz heyecanı (Torbaya doldurup test ettiler)

Olay, ilçenin Gaziköy Mahallesi’nden geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın Ganos Kesimi’nde meydana geldi. Gaziköy’de 5 gün önce meyve ağaçlarının sulanması için yapılan sondaj çalışması sırasında patlama meydana geldi.

Bölgede su aramak amacıyla yürütülen sondaj çalışmaları sırasında 136 metre derinliğe ulaşıldığında ani bir basınçlı gaz sızıntısı yaşandı. Gaz emisyonu 5 gün boyunca basınç düşmeden devam eder. Ganos fay hattında meydana gelen bu olay mahalle sakinlerini tedirgin etti. Etrafta güçlü bir boğaz kurutan petrol ve gaz kokusu varken, gazın çıktığı bölgeye plastik şişe atıldığında dışarı atılıyor.

Mahalle Muhtarı Ali Altıntaş, havanın nasıl olduğunu köy sakinleriyle test etmek için basınçlı havayı çöp torbasına doldurdu. Çöp torbasına delik açıldığında çakmakla çıkan gaz bir anda alev aldı. O anlar saniye saniye kaydedildi.

Bunun üzerine Muhtar Altıntaş durumu yetkililere bildirdi. “Bir amcamız meyveye su almak için sondaj yaptırmıştı. Delme yapıldığı gün makine 130’a düştüğünde kafa değiştirirken makine boşluğa düştü. Makine boşluğa düştükten sonra bir basınçlı gaz zirveye çıktı. 5 gündür basınçlı olarak gaz salınımı devam ediyor. Yetkililer buna karşı önlem aldı. Gaz kesilmiş gibi görünmediği ve çok ciddi bir durum olduğu için kaldırılmasını istiyoruz. yanıcı gazdır.Gazda ağır bir yağ kokusu vardır.Orada çiftçilik ve hasat yapan vatandaşlarımızda dahi boğaz kuruluğu sorunu yaşanmıştır.” söz konusu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu