Haber

İkizköylü kadın: ‘Şuna bak ‘kurtar beni’ diyor… Çığlık atarak ölüyorlar’

Muğla’nın Akbelen Ormanı’ndaki kömür madeni için ağaçların kesilmesine direnen İkizköylü kadınlardan biri, kendilerine destek olmak için bölgeye gelen CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’ü elinde ağustos böceğiyle göstererek, “Bakın” dedi. Bunun üzerine ‘kurtarın beni’… Çığlık atarak ölüyorlar.”Her hayvan kaçabildiği kadar kaçıyor, bunlar orada patlıyor” dedi.

Süleyman Bülbül, Akbelen Ormanı’nda 7 gündür ağaç kesimi için direnen İkizköylülere ve çevrecilere destek ziyaretinde bulundu. İkizköylü bir kadın Bülbül’e “Bak kurtar beni diyor” diyerek elinde tuttuğu ağustosböceğini gösterdi. Muğla’da ağustosböceğinin ‘cırcır böceği’ olarak adlandırıldığını belirten hanımefendi, şöyle konuştu:

“DİĞER HER HAYVAN ELİNDEN GELDİĞİ KADAR KAÇIRIR, BUNLAR ORADA PATLIYOR”

“Buraların her yerinde vardı. Haziran-Temmuz gibi geliyorlar. Rabbim öyle yaratmış. Durup duruyorlar ağaçların üzerinde. Patlıyorlar. Yani patlıyorlar. Çığlık atarak ölüyorlar. Diğer her hayvan kaçıyor. Olabilir, bunlar orada patlıyor.”

Bülbül, İkizköylülere, “Bu çekirgelerin de ağustosböceklerinin de hakları var. Bu hakları ihlal edenlerden hesap soracağız” dedi. Vatandaş, “Hesap isteyeceğiz” yanıtını verdi.

“DEVLET ORMANLARI BÖYLE Mİ KORUYOR”

Süleyman Bülbül, Akbelen’de kesilen ağaçların yanında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Adalet nerede? İşte bitkiye, doğaya, ağaca, çevreye adalet… Yazık değil mi? 3 gün önce Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu geldiğinde bu ağaçların hepsi canlıydı. Onlar canlı düşman. İşte, Süreyya ve Gizem hem milletvekili hem de il başkanım, Çevreci arkadaşlarımın yanındayız, doğaya ve çevreye karşı olmak istediği de bu, buna ne diyoruz, hukuk devleti ve demokrasi diyoruz. Bunun için anayasal hak ve özgürlüklerin uygulanmasını istiyorum.Anayasa 56.Anayasa açık ve net.Çevre hakkı sağlıklı çevrede yaşama hakkı.Anayasa 169.;’Devlet ormanları korur,ormanların çoğalmasını sağlar’. devlet ormanları böyle koruyor mu devlet ormanların çoğalmasını bu şekilde mi sağlıyor anayasaya karşı en değerli muhalefet ve ihlaller burada yaşanıyor devlet adı altında şirketlerin haklarını koruyan bir bürokrasi. şey olmuyor. Onlardan hesap soracağız. CHP olarak her yerde, hukukta, mahkemelerde hesap soracağız. Mücadeleyi bırakmayacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu