Haber

Oğuzhan Uğur, Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın Çadır Açıklamasına Yanıt Verdi!

Cumhuriyet gazetesi editörü Murat Ağırel, Kızılay’ın Kahramanmaraş depreminin üçüncü gününde Haluk Levent’in kurduğu Ahbap’a çadır sattığını iddia etti ve daha sonra hem Ahbap hem de Haluk Levent yaptıkları açıklamalarla bu iddiayı doğruladı. Kızılay Başkanı Kerem Kınık da Twitter hesabından yaptığı paylaşımla gündem yaratan bu iddiaya yanıt verdi. Beyin sarsıntısı sırasında Haluk Levent ile birlikte çalışan Oğuzhan Uğur da Kerem Kınık’ın ifadesini paylaşarak yanıt verdi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Murat Ağırel, köşesinde Kızılay’ın Kahramanmaraş depremi sonrası AHBAP’a 46 milyon TL’lik çadır sattığını belirterek bomba gibi düşen bir iddia ortaya attı.

Ağırel’in çok konuşulan yazısında şu ifadelere yer verildi:

‘Depremin ilk saatlerinde İstanbul’dan Antep Nurdağı’na ve Kahramanmaraş’a giden biri olarak Kızılay maalesef diğer kurumlar gibi yoktu. Peki, her afette yardım için bildiriler yayınlayan, vatandaşlardan yardım isteyen Kızılay ve çadırları neden yanmadı? Cevap vereyim, AHBAP’a çadır satmakla meşguldüler.’

‘Bildiğiniz üzere holding haline gelen ve hayır kurumu kimliğinden kurtulan Kızılay’ın çadır ve konteyner üretim tesisleri var. Bunu araştırırken bazı bilgiler öğrendim.’

“İddiaya göre Kızılay, depremin üçüncü gününde 46 milyon TL değerindeki çadırları AHBAP’a sattı. Elindeki stokları ve cemaat, tarikat vakıf ve derneklere gönderilecek yardımları kendisinin yönlendirdiği de iddia edildi. ‘Olamaz’ dedim, ‘İnsanlar yaşam mücadelesi verirken sırf bu günlerde yardım ettiğimiz kurum ticaret yapmadı, böyle bir zamanda stokunu başkalarına kullandırmadı’ dedim.

Daha sonra Ahbap Derneği, Kızılay’ın çadır sattığı iddialarını Twitter hesabından yaptığı açıklamayla doğruladı.

Dernekten yapılan açıklama:

*6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen ve merkezi Kahramanmaraş olan ve toplam 10 ili etkileyen deprem nedeniyle zarar gören vatandaşlarımızın ve derneğimizin çadır ihtiyaçlarının karşılanması için tüm ülke seferber olmuştur. yurt genelinde çadır üreten firmalarla temasa geçti.

*Fakat; Ülkemizdeki tüm çadır imalatçılarının mevcut stokları, depremin 10 ili etkilemesi ve yıkımın harika düzeyde olması nedeniyle vatandaşlarımızın mağduriyetini karşılayamamaktadır. O sırada görüştüğümüz firmaların o sabah deprem bölgesine hızlı bir şekilde gönderebileceğimiz çadırları yoktu. En erken 1 hafta içinde büyütürler.

*Arkadaşlarımız Kızılay Çadırı ve Kızılay iştiraki olan Dokumacılık A.Ş ile görüştüler. 2050 çadırı olduğunu öğrendiğimiz çadırların sözleşmesini hızlıca imzaladık ve ertesi sabah 2050 çadırı sallama bölgesine gönderdik.

* Çadırlar 2 bölgeden gelecekti. Erzincan’dan en yakın illere başta Adıyaman ve Kahramanmaraş olmak üzere 1232 çadır (8 tır); Yine Ankara’dan Hatay’a gönderilmek üzere 918 (8 TIR) çadır 10 Şubat’ta yüklenerek gece birebir dağıtıldı.

Haluk Levent de ‘çadırları kimden alalım’ lükslerinin olmadığını, yaptıkları her işlemin ‘doğru’ olduğunu belirtti.

Gündemi sarsan ve tepki toplayan bu tartışmanın ardından Kızılay Lideri Kerem Kınık, sattıkları çadırların parasını çadır ve diğer yardımcı malzemeleri yapmak için kullandıklarını belirterek, “Dostum ve Kızılay işbirliği ahlaki, akılcı ve mantıklıdır. Aksini iddia edenler ya meseleyi anlamıyorlar ya da kötü niyetliler.” dedi.

Depremde yardım kampanyaları düzenleyen ve AHBAP ile iş birliği yapan Oğuzhan Uğur, Kınık’ın açıklamasına sessiz kalamadı.

Uğur’un Kınık’taki paylaşımından alıntı yaparak, “Afad gibi herife para topluyoruz dediğimiz için yenildik. Artık beni dövmezler herhalde.” cevabı verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu