Haber

Gaziantep’te “Acil Eylem Planı” sayesinde afetzedelerin ihtiyaçları karşılanıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, “Acil Durum Eylem Planı” ile koordineli olarak depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaptığı yazılı açıklamada, depremin ardından “Acil Durum Eylem Planı” hazırladıklarını ve kentteki depremzedelerin barınma, beslenme, psikososyal destek ve hijyen ihtiyaçlarına hızla yanıt verdiklerini belirtti.

Acil eylem planının afetzedelerin neye ihtiyacı olduğuna dair sağlıklı tespitler içerdiğini belirten Şahin, şunları kaydetti:

“Acil durumda depremzedelerin giydirilmesi, yedirilmesi ve barınması gerekiyordu. Sonrasında portatif tuvaletler takılması gerekiyordu. Şu anda ilçede 200’e yakın seyyar tuvaletimiz var. Ondan sonra hijyen sağlamak için bir hafta sonra duş ortaya çıktı. Bu nedenle sadece Nurdağı “Şehirde 160 noktada seyyar duşlarımız var. Daha sonra çocuklarımızın eğitim alması ve ailelerin psikososyal destek alması gerekiyordu. Şimdi hızlı bir şekilde konteyner kentimizi kurduk. Bir gencin, bir yaşlının, bir engellinin ihtiyacı olan her şeyi içeren bir plan hazırladık.”

Her yaş grubuna yönelik psikososyal destek kursları olduğunu belirten Şahin, psikologlardan destek aldıklarını söyledi.

200’e yakın psikolog olduğunu anlatan Şahin, “Beşeri sermayemiz hazır. Psikologlarımız teker teker çadırları, konteynırları gezerek ailelere sorular soruyor. Engelli, yaşlı ve çocukların ihtiyaçları belirleniyor. Bunların ardından kümelenir, ihtiyaçlar hızla sağlanır.” değerlendirme yaptı.??????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu