Ekonomi

Gözler Bitcoin’de halvinge çevrildi

ABD merkez bankası Fed, son para politikası toplantısının ardından faiz oranlarını 25 baz puan artırma kararı aldı. Bunun döngünün son artışı olabileceği ve Bitcoin madencilerinin satın aldığı hissenin yarılanmasını öngören halvinge bir yıldan az bir süre kala tahminler, kripto para biriminin geleceğine yönelik beklentileri artırdı.

ABD merkez bankası Fed, geçtiğimiz günlerde düzenlediği para politikası heyeti toplantısının ardından politika faizini 25 baz puan artırdı. Geçen yıl üst üste 4 toplantıda faiz oranlarını 75 baz puan artırma kararı alan ve bu yıl faiz oranlarını artırmaya yavaşlasa da devam eden Fed’in bu kararı ile ABD’de siyasi faiz o zamandan bu yana en yüksek değerine ulaştı. 2007. Makroekonomik gelişmelerden etkilenen Bitcoin ile ilgili tahminler de gelmeye başladı. Matrixport tarafından yayınlanan araştırma raporunda, Fed’in bu artış kararının son olduğuna dair sinyaller verdiğine ve bunun Bitcoin’de %20’lik bir ralliyi tetikleyebileceğine dikkat çekildi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate.io’nun Araştırma Müdürü Sevcan Dedeoğlu, “Fed’in faiz kararının ardından başta Bitcoin olmak üzere önde gelen kripto paralarda yukarı yönlü bir hareket oldu. Küresel ekonomideki toparlanma sinyalleri yatırımcı güvenini güçlendiriyor.

“100 bin doları bulabilir”

ABD merkezli yatırım bankası Standard Chartered tarafından Nisan ayı sonlarında yayınlanan bir araştırma raporunda, Bitcoin fiyatının 2024 yılı sonuna kadar 100 bin dolara kadar sıçrayabileceği tahmin ediliyordu. banka, Bitcoin’in dijital varlıkların toplam piyasa değeri içindeki payının önümüzdeki birkaç ay içinde %50-60 aralığına geçebileceğini tahmin etti.

Bitcoin’in Nisan 2024’te gerçekleştirilmesi planlanan halving adı verilen bir teknik geliştirmeye hazırlandığını belirten Sevcan Dedeoğlu, “Dört yılda bir tamamlanan halving süreci, kripto para madencilerinin madencilik faaliyetlerinden aldığı payın yarı yarıya düşürülmesini öngörüyor. . Bu, arzın azalması anlamına geldiğinden, bugüne kadar halving olaylarından önce ve sonra Bitcoin fiyatı arttı. 11 Mayıs 2020’deki halving etkinliğinden önceki gün Bitcoin fiyatı bir önceki yıla göre %19 artmıştı. Bloomberg verileri de Bitcoin’in son 3 yarılanmanın ardından rekor kırdığını gösteriyor. Halving ile ilgili beklentiler olumlu ekonomik atmosferle birleşince fiyat artış beklentileri de anlam kazanıyor.”

Yılbaşından bu yana %66 arttı

Bitcoin, geçtiğimiz haftalarda 30 bin doların üzerine çıkarak Haziran 2022’den beri görülmeyen bir fiyata ulaştı ve akabinde yaşanan sert satışlarla 29 bin bandına geri çekildi. Mevcut veriler, kripto para biriminin yılın başından bu yana %66 arttığını gösterdi. ABD’de bankacılık sektöründeki olumsuz durumların JPMorgan’ın First Republic Bank’ı satın almasıyla devam ettiğini hatırlatan Sevcan Dedeoğlu, “TradingView’e göre Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı 2019’un başından bu yana %42’den %49’a geriledi. Mart. 22 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını ortaya koyuyor. “Bitcoin’de görülen gelişmeler tüm piyasaya olumlu yansıyor ve yatırımcı trendlerinde genel bir iyimserlik sinyali veriyor.”

“Yatırım araçlarını çeşitlendiriyoruz”

Kripto kışının sona ermesi ve yatırımcı hassasiyetinin gelişmesiyle kripto para piyasalarına girişin artacağını belirten Gate.io’nun Araştırma Müdürü Sevcan Dedeoğlu, değerlendirmelerini şu sözlerle tamamladı: “Bireysel yatırımcılar piyasada derinleşmek istiyor. kripto para piyasaları ve yeni çözümler kullanın. Gate Türkiye olarak Gate.io platformumuzda spot alım satım, likidite madenciliği, kaldıraçlı alım satım, vadeli işlemler ve yatırım kopyalama gibi farklı yatırım araçları sunuyoruz. Yeni uygulama ve kotasyonlarla bireysel yatırımcılarımızın deneyimini her zaman geliştirirken, Gate Wealth gibi analizlerimizle de kurumsal ve yüksek net değerli yatırımcıların hayatını kolaylaştırıyoruz. 1.400’den fazla kripto para biriminin anında alım satımının yapılabildiği ve her gün 7 milyar doların üzerine aracılık edilen Gate.io Türkiye olarak her seviyeden yatırımcıya kriptonun kapılarını açıyoruz.

ayvacikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu