Ekonomi

Dış ticaret hadlerindeki düşüş devam etti

Eylül ayı dış ticaret endeksleri Türkiye’nin dış ticaret hadlerindeki düşüşün devam ettiğine işaret etti.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi Eylül ayında 86,3 oldu. Böylece Temmuz ayında görülen zirvenin ardından Ağustos ayında görülen düşüş Eylül ayında da devam etti. Ağustos ayında dış ticaret haddi yüzde 86,8 olarak kaydedildi.

Dış ticaret hadleri 100’ün üzerinde; Bu durum dış ticarette malların baz yıldan daha yüksek değerde satılıp daha ucuz fiyattan alınması nedeniyle ihracatçı ülke lehine bir duruma işaret ederken, tam tersi durum ise ülke aleyhine bir duruma işaret etmektedir.

İhracat birim değer endeksi yüzde 1,2 azaldı

İhracat birim değer endeksi Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 azaldı. Bir önceki yılın aynı ayına göre endeks, gıda, içecek ve tütünde yüzde 0,7, hammaddelerde (akaryakıt hariç) yüzde 12,4, akaryakıtta yüzde 11,2, imalat sanayinde ise yüzde 0 azaldı. sanayi (yiyecek, içecek ve tütün hariç). 3 arttı.

İthalat birim değer endeksi yüzde 17,1 azaldı

İthalat birim değer endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,1 azaldı. Bir önceki yılın aynı ayına göre endeks, gıda, içecek ve tütünde yüzde 8,4, akaryakıtta yüzde 43,4, hammaddelerde (akaryakıt hariç) yüzde 18,0, imalat sanayinde ise yüzde 5 azaldı. sanayi (yiyecek, içecek ve tütün hariç). 0,6 oranında azaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu