Haber

AYM üyesi İrfan Fidan’ın şikayet dilekçesinden ‘kopyala yapıştır’ iddianamesi

Anayasa Mahkemesi Üyesi İrfan Fidan’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı olarak görev yaptığı dönemde, Doç. Necip Hablemitoğlu suikastı zanlısı Nuri Gökhan Bozkır ile görüşmelerini haber yapan Dr. Gazeteci Furkan Karabay’a dava açıldı. Fidan’ın şikayet dilekçesinin bazı bölümlerinin davanın iddianamesi ile birebir aynı olması dikkat çekti.

FİDAN’IN GÖRÜŞMELERİNİ BİLDİRDİ

Gazeteci Karabay, Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilen suikast zanlısı Bozkır’ın sözlerini aktararak, “İrfan Fidan, Nuri Gökhan Bozkır ile 2014 yılında tanıştı” dedi. Bozkır’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda da Karabay, “Mustafa Çalışkan ve İrfan Fidan ile görüştüm. MİT tırları ve Hablemitoğlu suikastı hakkında bilgi verdim” sözlerini de paylaşarak, açıklamaları Fidan’ın yapmadığını iddia etti. görüşme görevlisini içeri aldı.

‘HUKUK ÜSTÜNLÜĞÜNE AYKIRI BİR YETKİ ALANI’

Anayasa Mahkemesi üyesi Fidan, avukatı aracılığıyla Karabay’ın paylaşımları hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukat Taner Demir, müvekkilinin “hukukun üstünlüğünden vazgeçmeyen bir yargı mensubu olduğunu” belirterek başladığı dilekçesinde, Fidan’ın yaptığı soruşturmaları şu ifadelerle anlattı:

“TMK 10. madde kapsamında sorumlu ve yetkili kişi olarak atandığı 2012 yılından itibaren Selam-Tevhit kaliperi, MİT tırlarının durdurulması, aralarında 17-25 Aralık komplosu gibi ülke gündemine giren soruşturmaları yürütmüştür. diğer görevler. Ayrıca Hrant Dink cinayeti, Tahşiye kumpasası, Poyrazköy kumpasası, Fenerbahçe kumpası soruşturmaları da görev süresi boyunca yürütülen başlıca soruşturmalardandır.”

Dilekçede, gazeteci Karabay’ın ‘kamu görevlisine hakaret’, ‘iftira’, ‘kamu görevlisini terör örgütlerine yönlendirme’ suçlarından cezalandırılması talep edildi.

Savcılığa ‘İLHAM VERDİ’ Dilekçesi

Fidan’ın 16 Ocak’ta avukatı aracılığıyla yaptığı şikayetin ardından soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu’nda görev yapan misyoner savcı Aykut Cihangir’in hazırladığı iddianamede, Karabay’ın “teröre teşebbüs amacıyla görev almış kişileri hedef alma” suçunu işlediği iddia edildi. Savcılık, Karabay’ın 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

İddianamede savcılığın Fidan’ın avukatı Taner Demir’in dilekçesinin bir bölümünü kullanması da dikkat çekti. Savcılığın iddianamesinde, “somut olayda” ibaresi ile başlayan bölümde, tıpkı avukat Demir’in dilekçesinde olduğu gibi, Fidan’ın görev üstlendiği soruşturmalara sıra verildi ve şu sözlere yer verildi:

“Selam-Tevhit pusulası, MİT TIR’larının durdurulması, Tahşiye kumpası gibi önemli soruşturmalarla dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olan ve PKK, DAEŞ, FETÖ/PDY gibi silahlı terör örgütlerine karşı mücadele eden İrfan Fidan’ı hedef alarak, Poyrazköy oyunu, Fenerbahçe’ye kumpas…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu