İş

Ayakkabı tamircisi işi öğretip dükkanını devredecek çırak bulamıyor

Ayakkabı tamircisi işi öğretip dükkanını devredecek çırak bulamıyor

Sivas’ın Gemerek ilçesinde ayakkabı tamiri yapan Abbas Şenen, çırak olarak yanında çalışmayı göze alan gençlere dükkanını devredebileceğini açıkladı

SİVAS – Sivas’ın Gemerek ilçesinde ayakkabı tamiri yapan Abbas Şenen, mesleği devam ettirecek çırak bulamadığını belirtip okula gitmek istemeyen öğrencileri velilerine seslendi.

Ayakkabı fiyatlarının artmasıyla ayakkabı tamircilerindeki iş yoğunluğu arttı. Ayakkabı tamirciliği yok olmaya yüz tutarken tekrar gelir getiren meslekler ortasında yerini aldı. Ayakkabı tamircileri işlerin yoğunluğundan şad olsa da çırak bulamadıkları için bir epey sıkıntılı.

Sivas’ın Gemerek ilçesinde ayakkabı tamirciliği yapan Abbas Şenen, yanında çalışmayı göze alan bir çırağa dükkanını devretmeye hazır olduğunu söyledi.

Meslek hayatına Kayseri’de bir dükkan da çırak olarak başlayan Abbas Şenen, işine dört elle sarıldı. Çıraklık eğitimini tamamlayarak kısa müddette kalfa ve usta olan Şenen, daha sonra memleketi Sivas’ın Gemerek ilçesine dönerek ayakkabı dükkanı açtı. 47 yıldır mesleğini özveriyle ve severek sürdüren Şenen, mesleğinin yok olmasından endişeleniyor. Unutulmaya yüz tutmuş mesleğinin yok olmasını istemeyen Şenen, çırak bulamadığı için okula gitmek istemeyen öğrencilerin ailelerine seslendi.

Yetiştirecek çırak bulamıyor

Ayakkabı Ustası Abbas Şenen, yetiştirecek çırak bulamadığını söyleyerek, “2 yıllık çıraklık kursumu yaptım ve 3 yılda kalfa ve usta olarak yetişip 1979 yılında Gemerek’e gelerek birinci dükkanımı açtım. Mesleğimi severek yapıyorum. Her şeyimi bu meslekte çalışaraktan kazandım. Emekli oldum, iki çocuk okuttum. Oğlum memur oldu, kızım konut hanımı. Mesleğimi severek yaptığımdan ötürü çocuklarımı çok rahat büyüttüm. Satın aldığım 40 metrekare alana sahip iş yerime kira vermiyorum. 47 yıldır mesleğimi severek yapıyorum. 2007 yılında emekli oldum hala çalışıyorum. Lakin yetiştirecek bir çırak bulamıyorum. Şayet çırak bulup yetiştirsek bu mesleği öldürmeyeceğiz devam ettireceğiz. Ailelere sesleniyorum. Okumayan çocuk varsa yanıma çırak olarak versinler yetiştireyim. Dükkanı da ona devredeyim ve meslek devam etsin körlenmesin” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu