Haber

Avrupa Konseyi Başkanı Çin’i Ziyaret Edecek

BEİJİNG, 28 Kasım (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian’ın Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in davetiyle 1 Aralık’ta Çin’i ziyaret edecek.

Zhao günlük basın toplantısında “Bu, Çin Komünist Partisi’nin 20. Ulusal Kongresi’nden sonra Çin ile AB kurumları liderleri arasında ilk resmi görüşme olacak” dedi. Zhao ayrıyeten, Çin Cumhurbaşkanı Xi’nin Avrupa Konseyi Başkanı Michel ile görüşeceğini de sözlerine ekledi.

Çin Başbakanı Li Keqiang ile Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu’nun da Michel ile biraraya geleceğini söyleyen Zhao, iki tarafın başkanlarının Çin-AB bağlantılarının yanı sıra ortak çıkarları ilgilendiren milletlerarası ve bölgesel bahislerde derinlemesine görüş alışverişinde bulunacağını tabir etti.

Zhao, Çin’in, Avrupa ile bağlarını geliştirmeye büyük değer verdiğini ve bu ziyaret sayesinde Avrupa tarafıyla stratejik bağlantısı güçlendirmeye ve konsensüs kurmaya, alakaların sürdürülebilir, sağlıklı ve istikrarlı gelişimini teşvik etmeye, karmaşık ve çalkantılı olan milletlerarası duruma daha fazla istikrar sağlamaya istekli olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu