Ekonomi

SoftBank, Naver ile Line uygulama kontrolünü görüşüyor

Japon telekomünikasyon devi SoftBank, yaygın olarak kullanılan mesajlaşma uygulaması Line’ın arkasındaki kuruluş olan LY Corp’un kontrolü için Güney Koreli Naver ile görüşmelerini sürdürüyor. SoftBank CEO’su Junichi Miyakawa Perşembe günü bu görüşmeleri doğrulayarak uygulamanın operatörünün yönetimindeki potansiyel değişimin altını çizdi.

İki şirket arasındaki diyalog, geçtiğimiz Kasım ayında LY Corp’un önemli bir veri ihlali yaşadığı olayın ardından geldi. Naver’in bulut hizmeti aracılığıyla sistemlerine yetkisiz erişim, 300.000’den fazla Line kullanıcısı ve diğerlerine ait kişisel verilerin açığa çıkmasına neden oldu.

İhlale yanıt olarak Japonya İçişleri ve İletişim Bakanlığı “çok sıra dışı” bir idari kılavuz yayınlayarak Naver’in LY Corp üzerindeki kontrolünü azaltmayı düşünmesini istedi. Kılavuz, açıkça bir satış talep etmemekle birlikte, LY Corp’u Naver ile olan ilişkisini, özellikle de dış kaynaklı şirketin sermaye kontrolü ile ilgili olarak yeniden değerlendirmeye yönlendirdi.

SoftBank sunumunda belirtildiği üzere, Japon hükümetinin direktifine uyumun bir parçası olarak LY Corp, Naver ile olan dış kaynak kullanımı anlaşmalarını sonlandırıyor. Bu hamle, Japonya ve Güney Kore arasındaki ilişkilerin iyileştiği ve iki ülkenin 2019’dan bir önceki yıla kadar ticari anlaşmazlıklara yol açan tarihi gerginliklerin üstesinden gelmeye çalıştığı bir ortamda geldi.

Hem Japonya hem de Güney Kore uzlaşma yönünde adımlar attı ve Japonya Mart 2023’te Güney Kore’ye yüksek teknoloji malzemeleri ihracatındaki kısıtlamaları kaldırdı. Ayrıca, iki ülkenin sanayi bakanları altı yıl sonra ilk kez geçen ay bir araya gelerek ilişkilerinde bir çözülme sinyali verdi.

SoftBank ve Naver, Line’ı 2019 yılında Yahoo Japan ile birleştirdi ve şu anda her biri, LY Corp’u %65’lik bir sahiplikle kontrol eden ortak girişimde %50 hisseye sahip. LY Corp, geçen yıl Mart ayı itibariyle Japonya’da 95 milyondan fazla, Tayland, Tayvan ve Endonezya’da ise 83 milyondan fazla aylık aktif kullanıcıya sahipti. Uygulama, 2011’deki lansmanından bu yana mesajlaşma alanında önemli bir oyuncu olmuştur.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Perşembe günü itibariyle, LY Corp’un piyasa değeri yaklaşık 2,77 trilyon yen, yani 17,77 milyar dolar, döviz kuru ise 155,8600 yen / bir dolar olarak gerçekleşti.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu