Ekonomi

Sinop’ta Kestane Fiyatları Yükseldi: Müşteriler Zorda

MUSTAFA USTA

Sinoplu kestane satıcısı Kadir Demirbaş, “Geçen yıl 100 gram kestane satarken müşteriler sıraya giriyordu ama şimdi bakıp alamayanlar var. Çünkü fiyatı yüksek gibi görünüyor. İnsanlara pahalı. Bazıları ‘bana 10 lira ver’ diyor, ben de ‘bu tohum değil kestane’ diyorum. İnsanlar için çok zor.” “Bu çok sık oluyor” dedi. Sinoplu kestane satıcısı Behçet Şen, “Bazı vatandaşlarımız gelip ’10-15 lira ver’ diyor. Biz onları da kırmıyoruz ama o paraya 2-3 kestane pakete giriyor.”

Sinop’un meşhur Erfelek kestanesinin kilosu çiğ olarak 300 liradan, kavrularak porsiyonu 50 liradan (100-120 gram) satılıyor. Kent merkezindeki seyyar tezgahta kestane kebapları satan Kadir Demirbaş, geçen yıl kilosu 70-80 liradan çiğ kestane alırken bu yıl 250-300 liraya alabildiklerini belirtti.

“MÜŞTERİ EKONOMİK ZORLUK YAŞIYOR”

Kadir Demirbaş şunları söyledi:

“Geçen yıl 100 gram kestaneyi 25 liraya satıyorduk, müşteri hiçbir sıkıntı yaşamamıştı. O alışveriş yapıyordu, biz de para kazanıyorduk. Bu yıl kestane kıtlığı olduğu için kilosu 250 liraya çıktı. 300 lira. Şu anda 100 gram kestaneyi 50 liraya satıyoruz ama para kazanmak amacıyla vermiyoruz. Para bile kazanamıyoruz. Müşteri de ekonomik olarak zor. Sinop kestanesinde kıtlık var bu dönemde. Geçen yıl 100 gram kestane satarken müşteriler sıraya giriyordu ama şimdi bakıp alamayanlar var. Fiyatı pahalı olduğu için insanlar için değerli. Bazıları ‘bana ver’ diyor. 10 lira’, ben de ‘bu tohum değil kestane’ diyorum. “Çok zorlananlar var.”

“BAZI VATANDAŞLARIMIZ GELİYOR VE 10-15 LİRA VERİN DİYORLAR”

Sinoplu kestane satıcısı Behçet Şen şunları söyledi:

“Şu anda 100 gram kavrulmuş kestanenin fiyatı 50 lira. Bazı vatandaşlarımızın alabilecek imkânı var. Bazı vatandaşlarımız gelip 10-15 lira istiyor. Biz de kırmıyoruz ama 2-3 tane alıyoruz.” O paraya kestane de pakete dahil. Kimsenin buna gönlü yok, sadece alıp yemek istiyor.” Yine daha fazlasını veriyoruz. Esnaf olarak yardımcı olmaya çalışıyoruz ama bildiğiniz gibi bu sene kestane fiyatları çok yüksek. Bu fiyatlar kilogram başına 250-300 liradır. Azalması bekleniyor ama bu yıl kestaneyi bir hastalık vurduğu için mümkün değil. Kestanelerin çok az miktarda bulunmasının nedeni budur. Bunu belli bir seviyeye kadar karşılayabiliyoruz. Biz bile bulmakta zorlanıyoruz. Herkesin ekonomik krizi var. Herkes iyi yaşamıyor. Şu anda herkesin maddi kaygıları var zaten. 1+1, 2+1 evlerin kirası 6 bin 10 bin lira. Bunu herkes ödeyebilir mi? Hayır. “Ekonomik kriz mi var?”

baykan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu