Haber

Seçimden sonra 3 büyük kongre var

İkinci tip Cumhurbaşkanlığı seçiminin tamamlanmasının ardından siyasi gündem, hem Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler hem de üç partinin kurultay süreçleri nedeniyle siyasi partilerde yaşanacak değişime odaklanacak.

Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerden önce üç partinin kongre sürecini tamamlaması gerekiyor. AK Parti tüzüğünde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu, iki yıldan az olmamak kaydıyla büyük kongreyi toplamakla yükümlü. üç yıldan fazla.

AK Parti 7. Olağan Kongresini 24 Mart 2021’de gerçekleştirdi. Bu durumda 8. Olağan Büyük Kongre sürecinin Mart 2024’e kadar tamamlanması gerekiyor. AK Parti’de hakim olan görüş, kongrenin yerel seçimlerden önce toplanması, milletvekili aday listelerindeki değişiklik bu kongrede parti yönetimine yansıtılmalıdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yerel seçimlerin yeni bir parti vitrini ile yapılmasını istediği belirtiliyor.

MUHALEFETİ BEKLEYEN KARŞI BİR SÜREÇ

Muhalefet cephesinde kurultay sürecinin sancılı geçeceği değerlendiriliyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu kaybetmesi halinde parti içinde büyük tartışmaların başlaması kaçınılmaz olacaktır. Kılıçdaroğlu’nun bu durumda ya hızlı bir şekilde inanılmaz kongreye gideceği ya da olağan kongre sürecini başlatarak kongreyi kasım ayında toplayacağı belirtiliyor.

İl kongrelerinin tamamlandığı YETERLİ Parti’de büyük kongre seçim sonrasına bırakıldı. İYİ Parti yönetiminin büyük kurultay tarihini önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor.

Hem CHP’nin hem de ÂLÂ Parti’nin seçim yenilgisinin hesabını kongrelerinde verecekleri belirtiliyor.

KAYNAK: Türkiye GAZETESI

sarkikaraagac-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu