Haber

Rusya, İsrail’in BM’de meşru müdafaa hakkının olmadığını söyledi

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya, BM’nin Filistin özel oturumunda yaptığı konuşmada, “İsrail’in işgalci bir güç olarak meşru müdafaa hakkı yoktur” dedi.

İsrail’in Filistin topraklarına yönelik saldırıları 27. günde devam ederken, Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya, BM’nin Filistin özel oturumunda önemli açıklamalarda bulundu. Nebenzya konuşmasında, çatışmaların durdurulması gerektiğini belirterek, “Öncelikle akan kanın durdurulması ve krizin tüm bölgeye yayılmasının engellenmesi gerekiyor. Aksi halde çatışmalar asla durdurulamaz.”

Hamas’ın rehinelerin serbest bırakılması için arabuluculara ihtiyaç duyulduğunu belirten Nebenzya, “Arabuluculara, rehinelerin serbest bırakılması da dahil olmak üzere diplomatik çözüm arama fırsatı verilmeli.”

“Gazze’de sivil halkın acı çektiği bir durum var.”

İsrail’in Gazze’de sivil bölgeleri vurmasını eleştiren Nebenzya, “Gazze’de büyük hastanelerin ve sivil yerleşim yerlerinin vurulduğu, büyük yıkımların yaşandığı, binlerce çocuğun öldürüldüğü, kuşatma altındaki sivil halkın acı çektiği bir durum var. ABD ne yapıyor?” ve müttefikleri sadece İsrail’in olduğunu söylüyor.” Sanki sözde meşru müdafaa hakkını savunuyormuş gibi konuşuyordu.

Uluslararası mahkemenin 2004’teki kararının tavsiye niteliğinde olduğunu vurgulayan Nebenzya, “Bu karara göre İsrail’in işgalci bir güç olarak böyle bir hakkı yok.”

Uluslararası Adalet Divanı 2004 yılında verdiği tavsiye niteliğindeki görüşle, İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında inşa ettiği duvarın uluslararası hukuka uygun olmadığını kabul etmişti. Mahkemenin tavsiye niteliğindeki kararı 15 hakimden 14’ü tarafından kabul edildi. – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu