Ekonomi

Logitech hisseleri artan brüt kar marjının dördüncü çeyrek kazançlarının beklentileri aşmasına yol açması nedeniyle hızla yükseliyor

Logitech (LOGI) hisseleri, bilgisayar bileşenleri üreticisinin ortalama tahminleri aşan dördüncü çeyrek kazanç ve satışlarını açıklamasının ardından Salı günü Avrupa piyasalarında %7’den fazla artış gösterdi.

Firma hisse başına 0,99 dolar kazanç bildirdi ve bu rakam analistlerin 0,68 dolarlık tahmininden daha yüksekti. Çeyrek satışları 1,01 milyar dolar olarak gerçekleşti; bu rakam geçen yılın aynı dönemine kıyasla %5’lik bir artış ve beklenen 957,77 milyon dolardan daha yüksek.

Logitech’in GAAP dışı faaliyet geliri %93 artışla 159 milyon dolara yükselirken, faiz ve vergi öncesi kar marjı geçen yıla göre 7,3 puan artarak %43,6’ya ulaştı.

UBS analistleri, “Dördüncü çeyrek 24 tüketici satışları geçen yıla kıyasla sabit kaldı (hafif stok yenileme ile desteklenen sevkiyatlarda %5’lik bir artışla), bu da tüketici ilgisinin biraz durgun olduğunu gösteriyor” dedi. Bununla birlikte, faiz ve vergi öncesi kar marjındaki önemli artışın, beklenenden daha iyi sonuçlarda merkezi bir faktör olduğuna dikkat çektiler.

Analistler ayrıca, “Hisse fiyatındaki son düşüşün ardından, satış büyümesine ilişkin açıklamalar ve faiz ve vergi öncesi karların mevcut konsensüs tahminlerini aşma potansiyeli göz önüne alındığında olumlu bir tepki bekleyebiliriz” dedi.

İleriye dönük olarak Logitech, satışlarını %0-%2 oranında artırmayı planlıyor ve önümüzdeki 12 ay içinde toplam satışların 4,3 milyar ila 4,4 milyar dolar arasında olmasını hedefliyor.

Şirket ayrıca GAAP dışı faaliyet gelirinin 685 milyon dolar ile 715 milyon dolar arasında değişeceğini tahmin ediyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu