Ekonomi

JPMorgan’dan ABD’de “ılımlı” resesyon tahmini

JPMorgan Chase & Co. ekonomistleri, 1 milyondan fazla Amerikalının işine mal olabilecek faiz artışları nedeniyle ABD’nin gelecek yıl “ılımlı” bir resesyona gireceğini ve Fed’in 2024’te borçlanma maliyetlerini düşürmeye yöneleceğini öngörüyor.

Ekonomistler Michael Feroli ve Daniel Silver Çarşamba günü geçtikleri bir raporda, Fed’in muhtemelen siyaset faizini Aralık’ta 50 baz puan ve 2023’teki birinci iki toplantının her birinde 25 baz puan artırarak yüzde 4,75-5 amaç aralığına ulaşacağını söyledi.

Fed 2024 ikinci çeyreğinden itibaren faiz düşürebilir

Analistler, enflasyonun, Merkez Bankası’nın faizleri 2024’ün ikinci çeyreğinden başlayarak her çeyrekte 50 baz puan düşürmeye başlamasına ve yılın sonunda yüzde 3,5’e ulaşmasına müsaade verecek kadar yavaşlayacağını söyledi.

Ekonomistler “Öte yandan, toplam talebin yavaşlamasını ve nihayetinde işgücü piyasasında kendini besleyen bir zayıflığa yol açacağını ve 2024’ün ortasına kadar bir milyondan fazla işin kaybedileceğini tahmin ediyoruz. İşgücü piyasasındaki bu zayıflık, Fed’i, politikayı daha tarafsız bir duruşa doğru gevşetmeye başlayabilecek kadar dezenflasyonist itici güç ürettiğine ikna edecek” sözlerini kullandı.

Ancak Feroli ve Silver, Kongre’de teknik bir temerrüt riski oluşturan federal borç limiti konusunda bir tartışma çıkması üzere daha derin bir yavaşlamanın, Fed’in borçlanma maliyetlerini daha agresif bir halde düşürmesine neden olabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu