Haber

İran’ın Suudi Arabistan Büyükelçisi göreve başladı

İran’ın Suudi Arabistan’daki Riyad Büyükelçisi Ali İstek İnayeti göreve başladı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre İnayeti, görevine Tahran-Riyad ilişkilerine ilişkin yeni programı ülkesinin Dışişleri Bakanı Hossein Buyruk Abdullahiyan’a sunarak başladı.

Abdullahiyan, bu görüşmede İran ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin güçlenmesine ve komşuluk politikasının geliştirilip derinleştirilmesine vurgu yaptı.

İran, 23 Mayıs’ta Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali İstek İnayeti’nin Riyad Büyükelçisi olarak atandığını açıklamıştı.

İran-Suudi Arabistan ilişkileri

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016’da aralarında Şii din adamı Nimr el-Nimr’in de bulunduğu 47 kişinin “terör” suçlamasıyla idam edilmesinin ardından iki ülke arasındaki bağlantılar kesilmişti.

İran ve Suudi Arabistan, 7 yıl aradan sonra 10 Mart’ta ilişkileri normalleştirme kararı alarak karşılıklı büyükelçiliklerini yeniden açma, iki ülke arasındaki uçuşları yeniden başlatma ve vizeleri kolaylaştırma konusunda mutabakata vardı.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ve Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Farhan, 6 Nisan’da Pekin’de bir araya gelerek iki ülkenin büyükelçiliklerinin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konusunda mutabakata vardı.

Abdullahiyan, 11 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçisi’ni kendilerine tanıttığını, kısa süre içinde Riyad’a atanacak büyükelçi hakkında Suudi Arabistan’a bilgi vereceklerini söyledi.

İran Bakanı Abdullahiyan, 17 Ağustos’ta Suudi Arabistan’a resmi bir ziyarette bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu