Teknoloji

iOS 18, Wi-Fi şifrenizi Android cihazlarla paylaşmanızı kolaylaştırıyor

Eğer bir iPhone kullanıcısıysanız ve çevrenizdeki kişiler genel olarak Android telefon kullanıyorsa, Wi-Fi şifrelerini paylaşmanın oldukça zahmetli bir iş olduğunu biliyorsunuz demektir. Ancak Apple, artık bunu kolaylaştırmak için iPhone’a yeni bir özellik ekliyor.

Bu hafta başında tanıtılan iOS 18 güncellemesi, Wi-Fi şifrelerini iPhone’dan Android’e birkaç basit adımda paylaşmanızı sağlayan küçük ama kullanışlı bir eklenti içeriyor. iOS 18 geliştirici beta sürümündeki yeni Parolalar uygulaması, artık parolaları QR kodu olarak paylaşmanıza izin veriyor.

Ancak şunu belirtmek gerekir ki, iOS 18 Geliştirici Beta sürümünü iPhone’unuza yüklemeyi planlıyorsanız, tüm verilerinizi yedeklemeniz ve çok dikkatli olmanızı öneriyoruz. Zira Apple yazılımlarının beta sürümleri, ortaya verilerinize zarar verebilecek veya aygıtınızın normal şekilde çalışmasını etkileyebilecek hatalar ve beklenmedik sorunlar çıkarabiliyor.

Peki bu özelliği nasıl kullanıyoruz? İlk olarak iOS 18 Geliştirici Beta sürümündeki Parolalar uygulamasından Wi-Fi’a tıklamanız gerekiyor. Ardından paylaşmak istediğiniz Wi-Fi ağına gidin. Burada bağlı olduğunuz ağın mavi renkli bir simgesini göreceksiniz. Söz konusu Wi-Fi ağının QR kodunu göstermek için “Ağ QR Kodunu Göster

Bu sayede bir Android veya iPhone kullanıcısından Wi-Fi ağınıza katılmak için doğrudan bu QR kodunu taramasını isteyebileceksiniz. Alternatif olarak, QR kodunun ekran görüntüsünü alarak daha sonra kullanmak üzere kaydedebilir veya bir mesajlaşma uygulaması kullanarak da paylaşabilirsiniz.

Ayrıca bu özellik Wi-Fi ağlarının yanı sıra iPhone’unuzda daha önce kullandığınız kişisel erişim noktalarıyla da çalışıyor. Elbette Beta sürümleri yayınlandıkça uygulamanın özelliklerinin zaman içinde değişebileceğini ve iOS 18’in kararlı sürümündeki gerçek uygulamanın farklı görünebileceğini veya çalışabileceğini belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu