Ekonomi

Güney Koreli ve Türk Sanayicileri Nükleer Enerji Projelerinde Birlikte Çalışacak

Nükleer Sanayi Derneği ve Kore Nükleer Topluluğu, 5. Nükleer Santraller Fuarı ve 9. Nükleer Santraller Zirvesi – NPPES’de değerli bir niyet muhtırası imzaladı. Anlaşmaya göre; Türk ve Güney Koreli sanayiciler nükleer enerji alanında işbirliği yapacak

Nükleer Sanayi Derneği (NSD) ve Kore Nükleer Derneği (KNA), imzaladıkları anlaşma ile Türkiye ve Güney Kore’deki nükleer tedarikçiler arasında iş ortaklıklarının geliştirilmesi konusunda iş birliği yapacak. İki dernek, Kore ve Türkiye’nin nükleer endüstrileri arasındaki karşılıklı diyaloğu, bilgi alışverişini ve bağlantıyı geliştirmek için çalışacak.

 

Kore ve Türk nükleer şirketleri arasında işbirliği yapmanın yollarını arayacağız.”

Mincheol Lee, Kore Nükleer Derneği Başkan Yardımcısışu bilgileri paylaştı: Nükleer endüstrinin gelişimini desteklemek ve işbirliğini hızlandırmak için NSD ile uygun niyet muhtırasını imzalamaktan mutluluk duyuyoruz. İki dernek, Türkiye’de yeni nükleer santral projelerinin inşasına katkıda bulunmak için çeşitli vesilelerle birlikte çalışacak. KNA, özellikle Türkiye’nin nükleer santral inşaat ve işletme projesinin başarılı bir şekilde uygulanmasını destekleyecektir. Bu olumlu niyet sözleşmesiyle, Kore ve Türk nükleer şirketleri arasında işbirliği yapmanın yollarını keşfedeceğiz.”

 

Bu lehte niyet anlaşması, iki ülkenin nükleer şirketleri için bir basamak olacaktır.

Nükleer Sanayi Derneği Lideri Alikaan Çiftçi “NSD olarak KNA ile çok değerli bir iyi niyet anlaşması imzaladık. Güney Kore, nükleer enerji alanındaki bilgi ve uzmanlığıyla dünya çapında tanınmaktadır. Bu işbirliği, iki ülke için nükleer enerjide fırsatları geliştirmeyi amaçlıyor. İki dernek, konvansiyonel nükleer santraller ve SMR’ler hakkında nükleerle ilgili bilgi ve fırsatları paylaşacak. Bu yeterli niyet anlaşmasının iki ülkenin nükleer şirketleri için bir basamak olacağına ve Türk sanayicilerinin Güney Kore’nin planladığı nükleer enerji yatırımlarında değerli paydaş olmalarının önünü açacağına inanıyorum.

 

NPPES, ASO ve NSD tarafından düzenlenir

Türkiye’nin ilk ve tek nükleer enerji etkinliği olan 5. Nükleer Santraller Fuarı ve 9. Kaynaklar. Dünyadaki birkaç nükleer enerji etkinliğinden biri olarak kabul edilen NPPES, bu yıl New Nuclear Watch Institute (NNWI) ve Rusya’nın Nükleer Endüstri İnşaat Kompleksi Kuruluşları Birliği – ACCNI tarafından düzenleniyor. resmi olarak desteklenmiştir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu