Ekonomi

Foxconn 2. çeyrekte büyüme kaydetti, Nisan satışlarında rekor kırdı

Dünyanın en büyük fason elektronik üreticisi ve Apple (NASDAQ:AAPL)’ın iPhone’larının ana montajcısı olarak bilinen Tayvan merkezli Foxconn, ikinci çeyrekte gelir artışı beklentilerini teyit etti. Pazar günü şirket, Nisan ayı satışlarının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını ve gelirin 510.9 milyar T$’a (15.83 milyar $) ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre %19 artış gösterdiğini bildirdi.

İkinci çeyreğin genellikle daha yavaş bir sezon olmasına ve büyük ürünlerin geçiş dönemine rağmen Foxconn hem çeyrek bazında hem de yıllık bazda büyüme bekliyor. Şirket spesifik finansal hedefler vermedi.

Nisan ayında Foxconn, akıllı telefonları da içeren akıllı tüketici elektroniği satışlarında kayda değer bir artış yaşadı. Bu sektör yıllık bazda önemli bir büyüme gösterdi. Ayrıca, yapay zekâ (AI) sunucularına yönelik talep, bulut ve ağ ürünleri segmentindeki güçlü büyümeye katkıda bulundu.

Foxconn’un performansına ilişkin güncelleme, 14 Mayıs’ta yapılması planlanan ilk çeyrek kazanç çağrısından önce geldi. İlk çeyrekte gelir bir önceki yılın aynı dönemine göre %9,6 azalarak 1,322 trilyon T$’a geriledi ve 1,401 trilyon T$’lık LSEG SmartEstimate’in altında kaldı.

Şirketin yıl için iyimser görünümü daha önce Mart ayında dördüncü çeyrek kazanç çağrısı sırasında vurgulanmış ve yapay zeka sunucularına yönelik güçlü talepten kaynaklanan gelir artışları öngörülmüştü. Foxconn’un hisseleri bu olumlu havayı yansıtarak bu yıl %50’ye yakın bir artış gösterdi ve genel piyasanın %13’lük kazancından daha iyi bir performans sergiledi.

Foxconn’un hisseleri Cuma günü %1,3’lük bir artışla haftayı kapattı. Şirketin finansal performansı, CEO Tim Cook’un içinde bulunduğumuz çeyrekte gelir artışına geri dönüleceğini öngördüğü Apple’ın son kazanç raporuyla uyumlu görünüyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu