Haber

Dünyanın en zengin şehirleri belli oldu

ensonhaber.com

2023 yılında en çok milyardere sahip şehirler, iş dünyası dergisi Forbes tarafından araştırıldı.

New York yine birinci sırada

Araştırmaya göre 2021 yılında dünyanın en güçlü şehri olan New York, ultra zenginlerin yaşadığı şehir olarak yine ilk sırada yer aldı.

Kentte yaşayan 101 milyarderin toplam serveti ise 616,8 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. 70 milyarderin toplam serveti 286,8 milyar dolarla New York’u Çin’in bir parçası olan Hong Kong izledi.

Delhi son sırada

Çin yine üçüncü ve dördüncü oldu. Başkent Pekin’deki 68 milyarderin toplam serveti 247,2 milyar dolar. Şangay, 65 milyarderin toplam serveti 181,9 milyar dolarla dördüncü sırada yer aldı.

İngiltere’nin başkenti Londra, 63 milyarderin toplam 294,9 milyar doları ile beşinci sırada yer aldı. Rusya’nın başkenti Moskova 6. sırada, Hindistan ve Mumbai 7. sırada, Çin’in Shenzhen şehri 8. sırada, Singapur 9. sırada ve Hindistan’ın Delhi şehri son sırada yer alıyor. liste.

İşte en zenginlerin yaşadığı 10 şehrin detaylı incelemesi:

1 – New York:

Geçen yıldan bu yana altı milyarderin net kaybına rağmen, New York milyarderlerin başkenti olarak yerini koruyor. Şehrin servetinin neredeyse dörtte biri şehrin en varlıklı vatandaşı Michael Bloomberg’e ait. (Tahmini net değer: 94,5 milyar dolar)

Şehrin en zengin ikinci kişisi Julia Koch (59 milyar dolar) olarak biliniyor.

Gelir kaybının ortasında, NFT pazar yeri OpenSea’nin kurucu ortakları Alex Attalah ve Devin Finzer var.

2- Hong Kong

Hong Kong bu yıl 2. sıraya yükseldi.

Şehirdeki iki zengin iş lideri, H World Group’un kurucu ortağı Zhao Tongtong (1,3 milyar dolar) ve Hong Kong listesindeki kumarhaneyi denetleyen Lawrence Ho (1,2 milyar dolar).

3- Pekin

Çin’in başkenti Pekin, 2021’de 1 numaradan 2022’de 2 numaraya geriledi. 2023’te ise 3. sırada yer aldı.

Pekin, diğer tüm şehirlerden daha fazla milyarder kaybetti.

Milyar dolarlık servete sahip isimler arasında yer alan Zhao Weiguo, bu yıl bu unvanı kaybetti.

TikTok’un sahibi ByteDance’in kurucusu Zhang Yiming (45 milyar dolar), geçen yıla göre 5 milyar dolar kaybetmesine rağmen şehrin en zengin vatandaşı olmaya devam ediyor.

4- Şangay

Çin’in Şanghay şehri bu yıl hanesine 10 zengin daha ekledi.

Otonom sürüş şirketi ZongMu Technology’nin kurucusu Tang Rui (1,5 milyar dolar); bahçe ve kendin yap aletleri şirketi Greenworks’ün lideri Chen Yin (1,3 milyar dolar); ve Shanghai Chicmax Cosmetics’in CEO’su Lyu Yixiong (1,1 milyar dolar).

E-ticaret devi PPD Holdings’in (eski adıyla Pinduoduo) kurucusu Colin Zheng Huang, servetini 18,9 milyar dolar artırarak tahmini 30,2 milyar dolara çıkardıktan sonra şehrin en zengin vatandaşı ve Forbes listesinde en çok kazanan üçüncü kişi oldu.

5- Londra

Londra’nın 2022’de 4. sıradan gerilemesi ile birlikte şehirdeki milyarder sayısı 3’e geriledi.

Telekomünikasyon şirketi Carphone Warehouse’un kurucusu Charles Dunstone ve Rus elektrikli araç girişimi Arrival’ın kurucusu ve CEO’su Denis Sverdlov’un serveti eskisinden daha fazla zarar gördü.

Şehrin tek yeni milyarderi, algoritmik ticaret şirketi XTX Markets’i kuran ve 2022’de büyük temettüler toplayan Rusya doğumlu Alexander Gerko (5 milyar dolar).

6- Moskova

Moskova 7. sıradan 6. sıraya yükseldi ve varlıklı vatandaşların sayısı toplam net varlık açısından arttı.

61 milyarderin 307 milyar dolar değerindeki varlıkları geçen yıla göre 92 milyar dolar arttı.

Şehirdeki zenginlerin listesinde şu isimler yer alıyor:

Rusya’da 20’den fazla havalimanı işleten Aeon Corporation’ın sahipleri Roman Trotsenko (3,2 milyar dolar), Anatoly Sedykh (1,8 milyar dolar) ve Dmitry Pumpyansky (1,7 milyar dolar), Rusya’nın en büyük tütün sanatı satıcısı Sergei Katsiev (1,6 milyar dolar). Vladimir Potanin (23,7 milyar dolar), şehrin en zengin insanı olarak Vladimir Lisin’in (22,1 milyar dolar) yerini aldı.

7- Bombay

Mumbai, milyarderler için en yoğun 7. şehir olarak bir sıra yükseldi.

Mukesh Ambani (83,4 milyar dolar), şehrin toplam milyarder servetinin %30’unu oluşturan servetiyle şehrin en güçlü sakini olmaya devam ediyor.

Mumbai’nin en zenginlerinden ikisi, alışveriş merkezi işvereni Atul Ruia (1,2 milyar dolar) ve gelire göre Hindistan’ın en büyük ikinci hastanesi olan Max Healthcare Institute’un başkanı Abhay Soi (1,2 milyar dolar).

8- Şenzen

Geçen yıl 6. sıradan düşen Shenzhen’de, aralarında mülk yöneticisi Huang Shih Tsai (840 milyon dolar) ve telekomünikasyon donanım firması Huawei Technologies’in başkanı Ren Zhengfei’nin (851 milyon dolar) bulunduğu beş milyarder net zarar gördü.

Şehirdeki en zengin kişi hala internet devi Tencent’in CEO’su Ma Huateng (35.3 milyar dolar).

9- Singapur

Singapur bu yıl sıralamanın zirvesinde yer alıyor.

Dünyanın en büyük dördüncü boya üreticisinin sahibi Goh Cheng Liang, 14,3 milyar dolarlık servetiyle Singapur’un en zengin adamı.

Elektronik şirketi Razer’in kurucusu Min-Liang Tan (1,1 milyar dolar) listeye yeniden katıldı.

Listenin ortasında, Singapur’da 100’den fazla sağlık kliniği bulunan Michael Kum (1 milyar dolar) ve Loo Choon Yong (1 milyar dolar) yer alıyor.

10- Delhi

Kendini Delhi’de ilk on içinde buldu.

Ashok Kajaria (1 milyar dolar) şehrin en zengin insanlarından biri olarak listelendi.

Şehrin en zengin vatandaşı, Hindistan’ın en büyük yazılım hizmeti sağlayıcılarından biri olan HCL Technologies’in kurucu ortağı Shiv Nadar’dı (25,6 milyar dolar).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu