Yaşam

Dünyada İlk Kez Bir Çocuğun Ölümcül Beyin Kanseri İyileştirildi

Yıllar önce henüz 6 yaşındaydım Lucasisimli çocuğa beyin kanseri teşhisi konuldu. Gilal tümörAdı verilen bu tümörün çocuklarda ölümcül olduğu biliniyordu, ancak bu tür kanserden hiçbir çocuk hayatta kalamadı. Fransız Doktor Jacques Grill Aileye acı haberi verirken bir yandan da çocuklarının öleceğini söylemek zorunda kaldı. Bugün Lucas tamamen sağlıklı ve 13 yaşında ve bu anlamda dünyada bir ilk oldu.

İmkansızı başarır

Belçikalı çocuğun beyni Gilal tümörü iyileşen ilk çocuk olarak tarihe geçti. Her ne kadar çocukluk çağı kanseri yüzde 85’e varan başarı oranıyla tedavi edilebilse de Lucas’ın tedavisinde görev alan doktorlara göre bu olay diğerlerine göre oldukça farklı ve umut verici. Paris’teki kanser merkezinden Gustave RoussyLucas imkansızı başardığını söylüyor.

DIPG adı verilen bu tür beyin kanseri, her yıl dünya çapında binlerce çocukta görülüyor. Kemoterapi ve radyoterapi ile zaman zaman büyümeleri yavaşlatılabilen bu kanser türüne sahip çocuklar sadece yüzde 10İki yıldan fazla yaşadı ve hiçbir ilaç tedavisi bu kansere karşı etkili olamadı.

Lucas ve ailesi çok küçük bir umutla Belçika’dan Fransa’ya geldiler. BİYOMDA uyuşturucu testlerine katıldı. Burada test edilen ilaçlar arasında Lucas, everolimus ilacını denemek için tesadüfen seçildi. Doktor Grill, ne yaptık? Düzenli MRI taramalarında Kanser oluşumunun tamamen ortadan kalktığını gözlemlediklerini söyledi. Tümör ortadan kalktıktan sonra ilacı kullanmaya devam eden Grill, Lucas’ın bir süre önce ilacı kullanmayı bıraktığını söylemesinin ardından süreci sonlandırdı.

Benzer tedavi süreçlerinin ardından yedi çocuk daha hayatta kalsa da tümör yalnızca Lucas’ta bulundu. tamamen ortadan kayboldu . Araştırmacılar şimdi Lucas’ın kusursuz güzelliğinin ardındaki genetik faktörleri incelemeye koyuldu. Bu genetik faktörleri tespit ettikten sonra tümör hücrelerine etkili ilaçlar geliştireceklerini açıkladılar. Bu açıklamalar umut verici olsa da kullanılabilir bir ilacın üretilmesi zordur. 10-15 yılBenzer bir sürenin gerekli olduğu düşünülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu