Haber

Diyarbakır’da bir askeri ve bir çocuğu öldüren teröristler tutuklandı

Diyarbakır’da bir askerin şehit olduğu ve 8 yaşındaki bir kızın hayatını kaybettiği saldırıları düzenleyen teröristlerin de aralarında bulunduğu 12 kişiden 10’u Bismil ilçesinde tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube ekiplerince teröristlerin eylem ve faaliyetlerinin deşifre edilmesi amacıyla yürütülen operasyonda gözaltına alınan 12 zanlının operasyonları sürüyor. PKK’lıların yakalanması ve örgüt üyelerinin yakalanması için çalışmalar tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen zanlılardan 10’u nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı, 2’si adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Tutuklanan zanlılardan 2’si Bismil’de 6 Nisan 2016’da görev yapan jandarma uzman çavuş istirahat gününde ekmek almaya gittiği sırada öldürüldü, 27 Eylül 2015’te de Dumlupınar İlçesi’nde bir kadın öldürüldü. Aynı ilçede 8 yaşındaki kız çocuğu E.Ş. Evine atılan roket sonucu yaşamını yitirdiği saldırının faili olduğu belirlendi.

Diğer 9 zanlı da 2014 yılı ortalarında ve 2017 yıllarında terör örgütü PKK’ya yardım ve yataklık etmek, örgüt adına şantaj yapmak ve safkan vatandaşları kaçırmak suçlarından Bismil’de tutuklandı.

Zanlıların evlerinde yapılan aramalarda, bir Glock tabanca, 14 adet fişek ve çok sayıda örgütsel defter, el koyma kararı bulunan belge ve dijital malzeme ele geçirildi.

melikgaziajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu