Haber

Danimarka sınır kontrollerini artırıyor

Kuran yakma eylemleri nedeniyle güvenlik tehdidinin arttığı Danimarka’da sınır kontrolleri artırılıyor. Danimarka Adalet Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yetkililer, belirli ve mevcut tehditlere yanıt vermek için bu sefer Danimarka’ya kimlerin girdiğine daha fazla odaklanılması gerektiği sonucuna vardı.” Uygulama 10 Ağustos’tan itibaren başlayacak.

Adalet Bakanı Peter Hummelgaard, “Polisin bildirdiği üzere, son Kuran yakma olayları mevcut güvenlik durumunu etkiledi” dedi. İsveç’te Başbakan Ulf Kristersson Salı günü sınır kontrollerini yoğunlaştırmaya hazırlandıklarını duyururken, İsveç Adalet Bakanı Gunnar Strömmer polisin araç ve üst arama yetkilerinin artırılacağını bildirdi.

Her iki ülkede de hükümet Kuran yakma eylemlerini kınadı ve bu eylemleri önlemek için yeni yasal düzenlemeler getirmeyi düşündüklerini açıkladı. Danimarka’da muhalefet ise hareketlerin yasaklanmasına karşı olduğunu açıkladı. Sol Birlik Listesi’nden sağcı popülist Danimarka Halk Partisi’ne kadar yedi muhalefet partisi dün ortak bir açıklama yaparak “ifade özgürlüğünün her zaman dini dogmalardan daha önemli olduğunu” vurguladı ve hükümetin konuşma planını yeniden gözden geçirmesini talep etti.

Son dönemde İsveç ve Danimarka’da tekrarlanan Kur’an yakma hareketleri, İslam ülkelerinde kısmen şiddetli protestolara yol açmış ve hareketlerin yaşandığı iki İskandinav ülkesi ile diplomatik krizlere neden olmuştur.

dpa, Reuters / EC,ET

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

haber-termal.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu