Haber

Çin’de ‘sıfır vaka’ protestolarına sansür ve bariyer: ‘Özgürlük istiyoruz’

Çin’in Urumçi’de kentinde karantinadaki bir apartmanda çıkan yangında 10 kişinin hayatını kaybetmesinin akabinde başlayan protestolar devam ederken, hükümet güvenlik tedbirlerini sıkılaştırdı. Covid-19 salgınında ‘sıfır vaka’ siyasetinin protesto edildiği Şanghay’da, kent merkezi ve etrafına bariyerler yerleştirildi. Kalabalığın toplanmasını engellemek için konulan bariyerler ile Şanghay sokakları kapatıldı, polis devriyeleri artırıldı.

BBC VE REUTERS MUHABİRLERİ GÖZALTINA ALINDI

Pazar günü akşam saatlerinde göstericiler ile polisin karşı karşıya geldiği, bir otobüs dolusu insanın gözaltına alındığın belirtildi. BBC, olayları takip eden bir muhabirinin güvenlik güçleri tarafından darp edildiğini ve gözaltına alındığını duyurdu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, BBC muhabirinin kendisini ‘gazeteci olarak tanıtmadığını’ ileri sürdü. Reuters ajansı da, bir muhabirinin kısa müddetliğine gözaltına alındığını bildirdi.

PEKİN’DE ‘MUM IŞIĞI’ EYLEMİ

Covid-19 politikasına karşı eylemler, başkent Pekin’e de sıçradı. Dün gece Pekin’de düzenlenen protestoda göstericiler, hükümetin ve devlet medyasının yangındaki tavrını eleştirdi. Irmak kenarında mum yakan ve çiçek bırakan kalabalık, ellerinde sansüre karşı bir protesto sembolü olan boş kağıtları kaldırarak “Özgürlük istiyoruz” sloganı attı.

HÜKÜMETTEN TOPLUMSAL MEDYA SANSÜRÜ

Öte yandan, Pekin idaresinin toplumsal medyada protesto içeriklerine yönelik sansür uyguladığı belirtildi. Pekin ve Şanghay’da protestocuların bir araya geldiği “Liangma Nehri” ve “Urumçi Caddesi” gibi yer isimlerinin sansürlendiği kaydedildi. Twitter ve Çin’in toplumsal medya platformu Weibo’da da, eylem görüntülerinin kaldırıldığı aktarıldı.

‘KARANTİNA NEDENİYLE MESKENİ TERK EDEMEDİK’ DEMİŞLERDİ

Urumçi kentinde meydana gelen yangın, Çin genelinde Covid-19 tedbirlerine karşı artan huzursuzluğu tepkiye dönüştürdü. Tianşan ilçesindeki apartman kompleksinde 24 Kasım’da bir dairedeki elektrik kaçağından çıktığı sanılan yangında 10 kişi hayatını kaybetmiş, 9 kişi yaralanmıştı. Yangının çıktığı apartmanda yaşayanların karantina nedeniyle meskenlerini terk edemediği, itfaiye takımlarının metal bariyer ve pürüzlerle çevrili komplekse giremedikleri için yangına vaktinde müdahale edemediğine ait tezler yansıları büyütmüştü.

‘SIFIR VAKA’ SİYASETİ NEDİR?

Covid-19 olaylarını ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler bölümündeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması yahut kapalı devre sürdürülmesi üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerektiriyor. Önlemler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu