Haber

Çavuşoğlu, Türkiye-Kazakistan-Azerbaycan Ulaştırma ve Dışişleri Bakanları 3’lü Toplantısı’nın ardından konuştu Açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, global ve bölgesel gelişmelerin ortaya çıkardığı sınamaları yönetmek ve fırsatları lehlerine çevirmek gerektiğini belirterek “Pandemi ve Rusya-Ukrayna Savaşı, dünya pazarlarına sürekli erişimin önemini gözler önüne serdi. Bunun için güçlü bir ulaştırma altyapısı şart.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye-Kazakistan-Azerbaycan Ulaştırma ve Dışişleri Bakanları 3’lü Toplantısı sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu, ev sahipliğinden dolayı Kazak mevkidaşı Muhtar Tileuberdi’ye teşekkür ederek Gürcistan’ı aralarında görmekten memnun olduklarını söyledi.

Kazakistan’daki Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının Kazak vatandaşlar için güzel olmasını dileyen Çavuşoğlu, Türkiye-Kazakistan ilgilerini “geliştirilmiş stratejik ortaklık” düzeyine çıkardıklarını, iki ülke devlet liderlerinin bu yıl iki devlet ziyareti düzenlediklerini ve 20 muahede imzaladıklarını kaydetti.

Çavuşoğlu, Azerbaycan ile bağlantıların müttefiklik düzeyinde olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yıl Azerbaycan’ı iki kere, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de Türkiye’yi üç kere ziyaret ettiğini hatırlattı.

Gürcistan ile stratejik ortak olduklarını ve Gürcü mevkidaşıyla sistemli temas halinde olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, en kısa vakitte yüksek seviyeli stratejik iş birliği kurulu doruğunu Gürcistan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti marjında gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, global ve bölgesel gelişmelerin ortaya çıkardığı sınamaları yönetmek, fırsatları lehlerine çevirmek gerektiğini belirterek “Haziran ayında başlattığımız üçlü mekanizmanın temel amacı da budur. Pandemi ve Rusya-Ukrayna Savaşı, dünya pazarlarına sürekli erişimin önemini gözler önüne serdi. Bunun için güçlü bir ulaştırma altyapısı şart.” diye konuştu.

Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor’un öneminin her geçen gün artığını vurgulayan Çavuşoğlu, Orta Koridor’da 2022’de taşınan kargo hacminin 2021’in 6 katı olmasının beklendiğini, memleketler arası aktörlerin de Orta Koridor’a artan bir ilgi gösterdiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, Asya ve Avrupa arasında artık ticari ve ekonomik etkileşimi sağlayan bir konuma sahip olduklarını, ulaştırma ve ticaretin önündeki engelleri kaldırarak potansiyellerini hayata geçirebileceklerini söyledi.

Toplantı öncesinde, ulaştırma bakanlarının, Orta Koridor’un altyapısını güçlendirmek maksadıyla somut iş birliği ögeleri içeren, 2022-2027 Yol Haritası’nı hazırladıklarını ifade eden Çavuşoğlu, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı, TANAP boru hattı gibi projelerin stratejik nitelikte olduklarını, Türkiye’nin Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü üzere yatırımlarının da stratejik bir vizyonun eseri olduğunu vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarmasının yeni imkanlar sunduğunu, Karabağ’ı dünyaya bağlayan Fuzuli ve Zengilan havalimanlarının açılışını yaptıklarını belirterek şunları kaydetti:

“Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Semerkant Zirvesi’nde aramızdaki ulaştırma bağlantılarının ve ticari iş birliğinin güçlendirilmesi amacıyla birçok adım attık. KKTC’nin TDT’ye gözlemci üye olmasıyla teşkilatımız Akdeniz’e erişimini güçlendirdi. TDT bünyesinde emsal adımların devamı gelecek.

Sadece ticaret ve ulaştırma alanlarında değil, kültürel ve siyasi bahislerde da iş birliğimizi daha da derinleştireceğiz. Bu bağlamda, ortak alfabe için yaptığımız çalışmalar ve ortak mirasımızın muhafazasına yönelik adımlara özel ehemmiyet veriyoruz.

Sınamaların da fırsatların da şuurundayız. Kaybedecek vaktimiz yok. Bugünkü toplantımız da bu anlayışın sonucu. Birlikte somut adımlarla ilerleyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu