Ekonomi

Bakan Muş: Türkiye toplam petrol tüketiminin yüzde 25’ini üretebilecek durumda

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, partisi seçmenleriyle düzenlenen kahvaltı programına katıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir yaptı. Cumhurbaşkanı Demir’in ardından söz alan Bakan Mehmet Muş, ekonomik ve siyasi açıklamalarda bulundu.

“GÜNLÜK PETROL ÜRETİMİ 80 BİN ARPADAN 180 BİN VARİLE ÇIKTI”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Gabar’da bulunan petrolle birlikte Türkiye’nin günlük petrol üretiminin 80 bin varilden 180 bin varile çıktığını söyledi. “Türkiye’yi zenginleştirmek, güçlendirmek, refahını artırmak istiyoruz. Bütün inançlarımız, hedeflerimiz ve çabalarımız bu yöndedir. Türkiye’yi hiçbir zaman belirsizliğe ve bilinmezliğe sokmamalıyız. Devlet yönetmek ciddi bir iştir. Bu ancak ve ancak insanla olur.” Ortaya çıkıp ülkeye ulaşmamız Erdoğan’ın muhalefeti” dedi. Yönetilmiyor. Sonra faturanın tamamı vatandaşa ödeniyor. Türkiye koalisyondan çok çekti. En fazla 3’lü koalisyon gördük. Şu anda Türkiye’ye 7’li koalisyon dayatılıyor. Ülkeye fayda sağlamaz. Birçok şey söylüyorlar. Bilmiyorlar. Ya maliyeti olacaksa? Bir varilin ortasında Türkiye günde 80 bin varil yani ihtiyacının yüzde 10’u kadar petrol üretiyor. Son keşif, günde 100 bin varil üretim anlamına geliyor. Bu, ilk kuyuda başarıldı. Daha çok kuyu olacak. Şu anda Türkiye’nin üretimi 180 bin varile ulaşıyor. Bu da Türkiye’nin toplam tüketiminin yüzde 25’ini üretebilecek seviyeye geldiğini gösteriyor. Bunlar terörün ve istikrarsızlığın olduğu yerde bulunabilir mi? Ayrıca doğalgaz ve petrol arama işlerinde çalışan şahıslar da bu milletin evlatlarıdır. Bunları kendi mühendislerimizle, kendi imkanlarımızla ve kendi araçlarımızla yapıyoruz. Bu sondajı dışarıdan yaptırmıyoruz, kendimiz çekiyoruz.”söz konusu.

“ERKEKLER AÇIKÇA ‘ÖZGÜNLÜK’ DİYOR”

Muş, Millet İttifakına yüklenen konuşmasında, “İnsanlar açıkça ‘özerklik’ diyor. PKK 40 yıldır özerklik seferberliği yapıyor, başaramıyor. Şu anda hareket edemiyorlar, hareket edemiyorlar. Bu devlet ve milletin getirdikleri O noktaya kadar. Şimdi insanlar açıkça özerklik istediğini söylüyor. Peki 40 yıldır ne için uğraşıyoruz, araziyi verdik, izin veremeyiz”dedi.

“HDP’NİN DESTEKLEDİĞİ BAŞKAN KIRMIZI GÖNDEREBİLİR Mİ”

Bakan Muş, HDP’nin Kılıçdaroğlu’nu desteklediğini açıkladıktan sonra sınır dışı etme izniyle ilgili de açıklamalarda bulundu. “Türkiye’yi zenginleştireceğiz, büyüteceğiz. Özerklik getirip Afrin’i geri alacağız diyorlar. Oradaki düşman askeri mi? Türk Silahlı Kuvvetleri oraya neden girdi? PKK özerk bölge kurmasın diye oraya girildi.” Yapı. Ne yapalım, yerin temizlenmesi lazım. Cumhurbaşkanlığı seçimi.” Orada artık TSK var. Güvenliğimiz için oradalar. Peki asker sınırdan nasıl çıkıyor. Arama emriyle gidiyor. Süresi dolduğunda uzar. Peki, muhtırayı meclise kim gönderiyor? Cumhurbaşkanı gönderiyor. HDP’nin desteklediği bir cumhurbaşkanı önerge gönderebilir mi? “14 Mayıs seçimleri, Türkiye’de siyasetin çetrefilli meselelerden arınması için bir fırsattır. Milletin bu meselelere kimsenin karışmaması için gereken cevabı vermesi gerekir.”şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu