Haber

Aynı gün doğdular aynı gün toprağa verildiler

BURSA’da misafirliğe gittikleri amcalarının meskeninde çıkan yangında ölen Ahmed (10) ve Ali El Cesim (11) kardeşlerin doğum günlerinin de mevt günleri üzere tıpkı gün olduğu öğrenildi. 1 Ocak doğumlu olan 2 kardeşin cansız vücutları tıpkı yatakta birbirine sarılı halde bulunurken, kimliklerinin belirlenmesi için DNA testi yapıldı. Vefat günleri de doğum günleri üzere birebir olan El Cesim kardeşler, cenazeleri tanınmayacak durumda olduğu için verilen numaralarla yan yana defnedildiler.

Yangın, dün gece yarısı merkez Yıldırım ilçesi Değirmenönü Mahallesi Bıçakçı Bayır Sokak’ta bulunan 4 katlı binanın 2’nci katındaki meskende çıktı. Meskenden yükselen alevleri görenlerin ihbarıyla olay yerine çok sayıda itfaiye, polis ve sıhhat grubu sevk edildi. Yangın itfaiye takımlarının 1 saatlik müdahalesiyle zahmetle denetim altına alınırken, binanın 4’üncü katındaki dairede mahsur kalan 3 kişilik aile, merdivenli araçla kurtarıldı.

YANGINA UYKUDA YAKALANDILARYangının söndürülmesinin ardından eve giren itfaiye ekipleri 8’i çocuk 9 kişinin cansız vücudu ile karşılaştı. Yangında Suriye asıllı anne Amina Eltaha Elmuse ile çocukları Yasir (1), Muhammed (3), Ahmed (4), Gerem (6), Merem (9), Ali Aljasem (10) ve yeğenleri Ahmed ile Ali El Cesim kardeşlerin hayatını kaybettiği belirlendi. 8’i çocuk 9 kişinin, yapılan ilk incelemede sobadan çıkan yangın sırasında dumandan zehirlendiği tespit edildi. Bursa’da ikameti olan ailenin, süreksiz müdafaa kapsamında olduğu öğrenildi.Yangın sırasında dışarıda olan baba Husseın Aljasem ise yangına müdahale etmek isterken dumandan etkilenerek, zehirlendi. Baygınlık geçiren baba Aljasem, Kestel Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, 4’üncü kattaki dairede mahsur kalarak dumandan etkilenen Suriye asıllı anne Ahd Alajaj, baba Abdulfettah Abdullah Ibrahım ile çocukları Muhammed Halef ise Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedaviye alındı. SORUŞTURMAYI 1 BAŞSAVCI VEKİLİ İLE 3 SAVCI YÜRÜTÜYORBursa Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma için, 1 Cumhuriyet Başsavcı Vekili ile 3 savcı görevlendirirken, yangında yaşamını yitiren 8’i çocuk 9 kişinin cansız vücudu, olay yerindeki savcılık incelemesinin akabinde Bursa İsimli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı.Evde yapılan birinci incelemede bacanın tıkalı olmasından ötürü geri tepen duman evvel 9 kişinin yattığı odaya doldu. Bu sırada uykuda olan Amina Eltaha Elmuse ve 6 çocuğu ile eşinin kardeşinin 2 çocuğu karbonmonoksit gazından zehirlendi. Sobadan çıkan kıvılcımın yatağı tutuşturmasıyla da yangın çıktı.Yangının denetim altına alınmasının akabinde meskene giren gruplar Suriyeli annenin cansız vücudunu konutun holünde buldu. 8 çocuk ise birebir odadaki iki başka yatakta 4’er kişi uyur halde görüldü.9 kişinin hayatını kaybettiği oda ve yangın çıkan bina, dronla da havadan görüntülendi. Görüntülerde odada bir soba olduğu ve eşyaların yanarak kullanılmaz hale geldiği görüldü.CENAZE NAMAZINA BAKAN SOYLU DA KATILDIOtopsi işlemleri tamamlanan Suriye uyruklu Amina Eltaha Elmuse ile çocukları Yasir, Muhammed, Ahmed, Gerem, Merem ve Ali Aljasem ile yeğenleri Ahmed ve Ali El Cesim kardeşler için Mihraplı Camii’nde öğlen namazının akabinde cenaze namazı kılındı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katıldığı cenaze namazının ardından 9 kişi, Erdoğan Köy Kent Mezarlığı’nda defnedildi.NUMARA İLE DEFNEDİLDİLERYan yana defnedilen cenazelerden 5’inin mezar taşlarına isimleri yazılırken, 4 mezara ise sadece numara verildi.Aynı yatakta yan yana halde yanmış cesetleri bulunan Ahmed ve Ali Aljasem kardeşler ile kuzenleri Ahmed ve Ali El Cesim’in kimliklerinin belirlenmesi için DNA testi yapıldı. Cenazelerine verilen numaralarla defnedilen 4 çocuğun mezar taşlarına, DNA sonuçlarının çıkmasının akabinde isimleri yazılacak.

Öte yandan misafirliğe gittikleri amcalarının meskeninde çıkan yangında ölen Ahmed ile Ali El Cesim kardeşlerin doğum günlerinin de mevt günleri üzere birebir gün olduğu öğrenildi. 1 Ocak doğumlu olan iki kardeşin cansız vücutları, kuzenleri Ahmed ve Ali ile birlikte yattıkları yatakta birbirine sarılı halde bulundu. 5 çocuklu Hanım-Amir El Cesim çifti, 1 Ocak tarihinde doğan ve birebir gün doğum günlerini kutladıkları en büyük çocukları Ahmed ile Ali’yi birebir gün toprağa vermenin ıstırabını yaşadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu