Ekonomi

ABD’den Şimşek ve Erkan açıklaması! İlk saldırı gelmeden duyurdular

Merkez Bankası’nın Haziran ayı faiz kararı Perşembe günü yapılacak toplantıda açıklanacak.

Türkiye yeni grubuyla yeni döneme girerken, ABD merkezli Bloomberg, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın atması beklenen adımlara ilişkin bir haber yayınlandı.

ŞİMŞEK PAZAR DOSTU

Eski Merrill Lynch stratejisti ve piyasa dostu olarak tanımlanıyor Bakan Şimşek’in kademeli olarak geleneksel siyasete geçişin sinyalini verdiği belirtildi.

YATIRIMCI GÜVENİ

Türkiye’nin yatırımcının güvenini kazanma yolunda atılımlar yaptığına dair ifadelerin yer aldığı haberde, Şimşek’in daha geleneksel politikalara yönelmek için adımlar atacağını söylediği kaydedildi.

Cuma günü bankacılar ve iş insanlarıyla iki görüşme gerçekleştiren Şimşek, İstenmeyen yan etkilerden kaçınmak için adımların yavaş atılacağının sinyalini verdi” dedi.söylendi.

HAFİZE GAYE ERKAN YORUMU

Öte yandan Merkez Bankası’nın Perşembe günü alacağı faiz kararının yeni kadro için turnusol kağıdı olabileceğine dikkat çekilerek, şunları söyledi:

Ekonomistler, para otoritesinin Hafize Gaye Erkan ile faiz oranlarını sert bir şekilde artıracağını düşünüyor.

Tahmin, Bloomberg anketinde oranın yüzde 8,5’ten yüzde 20’ye çıkarılması yönünde.

HOŞGELDİNİZ ARTAN MESAJ

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Bankalar Birliği toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Yatırım, ihracat, üretim ve istihdam açısından refah artışını sağlayacak bir modelle yolumuza devam edeceğiz” dedi.dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu