Haber

5 Milyon Somalili Gıda Krizi Yaşıyor

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 1 Mart (Xinhua) — BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in baş sözcüsü Stephane Dujarric Afrika Boynuzu’nda altıncı kurak mevsime girerken, 5 milyon Somalili’nin gıda durumu krizde veya daha da kötü durumda.

Dujarric Salı günü, uzmanların Entegre Gıda Güvenliği Aşaması Sınıflandırması (IPC) analizine dayanarak, aralarında 96.000 Somalili’nin feci seviyelerde açlık yaşadığını söyledi.

Dujarric, “2023’te yaklaşık 1,8 milyon çocuğun yetersiz besleneceği tahmin ediliyor, buna önemli ölçüde yetersiz beslenmesi beklenen yaklaşık 478 bin çocuk da dahil.”

IPC, “gıda güvensizliği, akut sulu ishal, kolera ve kızamık salgınlarının yüksek düzeyde akut yetersiz beslenmeye yol açtığını” söyledi.

Sözcü, Somali için yapılan en son çok ortaklı IPC anketinin önceki dönemlere göre hafif bir gelişme gösterdiğini söyledi. Buna göre, Ocak-Mart 2022 arasında ayda ortalama 2 milyon kişiye gıda yardımı ulaştırılırken, bu rakam Ekim-Aralık 2022 arasında ortalama 5,4 milyona yükseldi.

Ancak Dujarric, altta yatan krizin düzelmediği ve daha da feci sonuçların yalnızca süreksizce önlendiği konusunda uyarıda bulunuyor. Ayrıca, Nisan’dan Haziran’a kadar 6,5 milyon insanın gıda güvensizliği kriziyle veya daha kötü sonuçlarla karşı karşıya kalması bekleniyor. ” söz konusu.

Dujarric, BM’nin Somali için İnsani Müdahale Planı’nın savunmasız 7,6 milyon insanın öncelikli ihtiyaçlarını karşılamak için 2,6 milyar dolar toplamaya çalıştığını ve müdahalenin Mart’tan sonra da devam etmesi için acilen ek fonlara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Sözcü, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK), Afrika Boynuzu’nun art arda altıncı yağışlı mevsimine yağmursuz girmesiyle yerinden edilmiş insanların sayısının arttığını kaydettiğini söyledi.

Dujarric, “Somali, Etiyopya ve Kenya’da milyonlarca insan su kıtlığı, açlık, güvensizlik ve çatışmalar arasında hayatta kalma mücadelesi veriyor” dedi. “3,3 milyon mülteciye, ülke içinde yerinden edilmiş kişilere ve etkilenen yerel topluluklara hayat kurtaran yardım sağlamak için 137 milyon ABD doları istiyor.”

UNHCR’ye göre, Etiyopya ve Somali’deki kuraklıklar geçen yıl birden fazla kez olmak üzere 1,7 milyondan fazla insanı yerinden etti. Somali ve Güney Sudan’dan 180.000’den fazla mülteci de Kenya ve Etiyopya’nın kuraklıktan etkilenen bölgelerine geçti.

Sözcü, “UNHCR, son haftalarda Etiyopya’nın Somali bölgesindeki kuraklıktan ciddi şekilde etkilenen uzak bir bölge olan Doolo’ya yaklaşık 100.000 kişinin ulaştığını sözlerine ekledi. Bu insanlar Somali’nin Laascaanood bölgesindeki çatışmalardan kaçıyorlar. Sadece Somali’de “Başlangıçtan bu yana 287.000’den fazla insan çatışma ve kuraklık nedeniyle ülke içinde yerinden oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu